Alsógöd története

Az alsógödi templom története

Gödpusztán a 18. és 19. században csak szórványban éltek evangélikusok. A kis közösség Csomádhoz kötődött, ahol jelentősebb közösség élt és II. József engedelmével 1783-ban templomot emelt. Az 1784 és 1916 valamint az 1982 és 1994 közötti időszakban a gödi evangélikusokat Csomádon anyakönyvezték. 1916-tól a szórvány gondozását a váci lelkész vette át.

A 20. század elején a gödi evangélikusok Scholtz Gusztáv püspök és fia Oszkár nyaralójában, majd később felépült új házában tartották istentiszteleteiket. A ház ma a Mesevár óvoda a Kodály utcában. 1917-től gyűjtöttek templomépítésre, de a világháború utáni infláció az összeget elértéktelenítette.

1923-ban a szórvány fiókegyházzá alakult. Ugyanakkor lovag dr. Floch Reichersberg Alfréd és nővére - kiknek édesanyja evangélikus volt - 100 négyszögöles telket ajándékozott a gyülekezetnek imaház építésére. A telken 1924.ben haranglábat emeltek. 1928-ban imaház helyett templom építését határozták el. A terveket Sándy Gyula készítette, a gyülekezet Sütő Jenő és László felsőgödi vállalkozóknak adott megbízást az építésre. A felépült templomot 1929 június 16-án Raffay Sándor püspök szentelte fel. A berendezést Mihály György asztalosmester készítette.