Beszámoló legutóbbi hírlevelünk óta

Beszámoló legutóbbi hírlevelünk óta

Gyülekezeti tagjaink tájékoztatása végett készült eme összefoglalás a 2013. évről. 


Ami csupán adatnak tűnhet, olykor fel is hívhatja figyelmünket arra, hogy hányadán is állnak gyülekezeteink. Köszönetemet fejezem ki azon adakozó testvérek felé, akik időt, fáradságot és pénzt nem sajnálva támogatták gyülekezetünket az elmúlt évben is. Köszönjük az egyházfenntartói járulékokat, melynek összegét ki-ki saját pénztárcája alapján határozta meg, hálásak vagyunk a külön adományokért, amelyek anyagi, tárgyi formában is érkeztek. Nem zárultak be a fülek és a szívek, ha arra hívtuk fel a figyelmet, hogy segítségre van szükségünk. Továbbra is azt kérjük, hogy lehetőségeink szerint a legjobb szívvel mozdítsuk előrébb gyülekezetünk növekedését minden területen. Gyülekezeteink költségvetéséről és zárszámadásáról a helyi pénztárosoknál lehet bővebben érdeklődni, és megtekinteni a konkrét adatokat. Adjunk hálát Istennek azért, hogy a megválasztott vagy éppen valamely ügyben felelős gyülekezeti tisztségviselőket (felügyelőt, gondnokokat, presbitereket, pénztárosokat, könyvelőket, kántorokat, számvevőszéki elnököt, alapítványi ügyekben felelős testvéreket, lelkészt) vezeti az Úr, tanítja őket egymás által, és újabb szolgálatra ösztönzi őket.

Tisztelettel kérem e sorok olvasóját, hogy ne felejtse, templomunk, egyházközségünk ügye közös. Közösséget szeretnénk alkotni hitben és egységben, de legfőképpen Krisztusban. Akinek Isten erőt és lehetőséget adott arra, hogy szolgálatot vállaljon, annak becsüljük meg a munkáját, ne becsméreljük, ne kicsinyelljük, hanem adjunk hálát, hogy értünk is tette; azért, hogy mi nyugodt lélekkel ülhessünk be vasárnaponként a templompadba. Talán észre sem vettük, hogy valaki megjavíttatta a fűtést, vagy beköttette az énekeskönyveket, megszámolta a perselypénzt, és jó helyre küldte tovább; a korálsorok tiszta játékával prédikációt zenélt a harmóniumon vagy az orgonán, vagy éppen lelkesen tanította hittanórán az egy kicsiny gyermeket is. Elkerülhette a figyelmünket talán az a gyülekezeti tag is, aki csendesen imádkozza végig hetente a gyülekezeti tagokat név szerint, és szükségeiket Isten elé viszi. Nem tudtuk, hogy hányan fordították esti és éjszakai, pihenésre szánt óráikat a gyülekezet költségvetésének elkészítésére, vagy éppen egy lelki beszélgetésre. Ne feledjük, amit kaptunk, adjunk hálát érte! Ami pedig nincs, arra együtt igyekezzünk megoldást keresni!

Mint a gyülekezet lelkésze kérem ezt, és mint közöttetek élő gyülekezeti tag is, aki értetek költöztem ide és vállaltam ezt a szolgálatot négy évvel ezelőtt. Jó szívvel végzem a munkámat, fogadjátok ti is jó szívvel és bizalommal! Ne hátráltassatok bizalmatlansággal, rosszindulatúsággal, egyházunk iránti hűtlenséggel! Isten igéjét kívánom hirdetni életemmel, szolgálatommal köztetek továbbra is! 

Beszámoló a 2013. évről (egyházi statisztikai adatok alapján)

Dunakeszi és környéke evangélikusai három gyülekezetbe tömörülnek. E három gyülekezet létszáma következőképpen alakult az elmúlt évben. Dunakeszin 152, Gödön 82, Sződligeten 10 egyháztagot jegyeztünk. Ezek azok a gyülekezeti tagok (benne gyerekek is), akik családjukban a keresőképesség alapján fenntartják a három gyülekezetet, templomaikat, lelkészüket. Több százezres, sőt milliós tétel az, melyet nekik köszönhetünk évente a beadott egyházfenntartói járulékokból, perselypénzből, egyéb adományokból. Ha ez nem lenne, és több lenne a kiadásunk, mint a bevételünk, azzal akár az egyházaknak járó adómentességünket, sőt a lelkészi szolgálat helyi jelenlétét veszélyeztetnénk.

Az elmúlt évben több egyházfenntartóval, csatlakozni szándékozó leendő gyülekezeti taggal is gyarapodtunk, köszönhető ez az újonnan belépő egyháztagoknak, megkeresztelkedő gyermekek szüleinek, temetésekből, esküvőkből, konfirmációból származó adományoknak. Dunakeszin 8 fő, Gödön 1 fő, Sződligeten 1 fő 5 év alatti gyermeket kereszteltünk meg. 6-18 éves korosztályban Gödön 3 gyermek élt a keresztséggel. Felnőtt keresztelés is történt 2013-ban: Dunakeszin 1 fő, Gödön 2 fő részesült a keresztség szentségében. Dunakeszin 2, Gödön 3 fiatal vett részt a kétéves konfirmációi oktatáson, és 2013-ban így öten erősítették meg hitüket a Krisztusban. Dunakeszin 2 fő, Gödön 1 fő részesült konfirmációi oktatásban, és tett bizonyságot hitéről.

Esketésre két pár jelentkezett 2013-ban egy-egy vegyes vallású házaspár Dunakeszin és Gödön.

2013-ban összesen 15 temetési szolgálatot végeztünk el. Dunakeszin 4 férfi és 6 nő evangélikus testvérünk hunyt el, Gödön 3 férfi és 1 nő elhunytat temettünk el, Sződligeten egy férfi testvérünket kísértük el utolsó útjára.

Egyházközségeinkben 8 lelkész fordult meg vendégszolgálat vagy helyettesítés alkalmával. Dunakeszin évi 62, Gödön 55, Sződligeten 27 volt a vasárnapi és ünnepnapi istentiszteletek száma. A vasárnapi templom átlagos létszám Dunakeszin és Gödön is 30 volt, Sződligeten 6 fő. Minden hónapban tartottunk családi istentiszteletet is (évi 12), az ökumenikus imahét alkalmait is rendben lezajlottak.

Úrvacsorai lehetőségre a gyülekezeteknek átlagosan évi 12-16 alkalom nyílt. Ekkor hozzávetőlegesen Dunakeszin 300, Gödön 280, Sződligeten 96 fő vett úrvacsorát. A lelkészi látogatások száma összesen 32 alkalom volt. Lelkipásztori beszélgetésre 53 alkalommal került sor 2013-ban.

Dunakeszin 6, Gödön 7 iskolai hittancsoportot tudtunk elindítani. Ezen kívül egy gyülekezeti csoportnak is tartottunk hittanórákat. A gyerekek csoportonként átlagosan heti egy hittanórában részesültek. Dunakeszin 18 fő, Gödön 17 fő vett részt a tavalyi hitoktatásban. Itt köszönjük meg Simon Gáborné dunakeszi és Barthel-Rúzsa Barbara gödi helyettes hitoktatói szolgálatát, akik hűségesen végezték a gyermekek között ezt az igen felelősségteljes munkát!

2 felnőtt bibliaórás heti rendszerességgel megtartott csoportot indítottunk a tavalyi évben is, emellett 2 csoportot a gyermekeknek is, különböző időpontokban és rendszerességgel. Ezekben a csoportokban 5-10 fő vett részt.

2013-ban 2 közgyűlést, 5 presbiteri ülést, 4 szeretetvendégséget tartottunk.

Ezeket a típusú adatokat minden évben lejelentjük egyházunk felé, és mi magunk is levonjuk belőle a következtetést. Az adatokból a döntő fontosságúakat emeltem ki, de az egyháztagok természetesen  a továbbiakban is érdeklődhetnek ezekről a statisztikákról a lelkészi hivatalban. Aki nem is gondolta volna, hogy ezeket az adatokat feljegyezzük, és az embereket, alkalmakat számon tartjuk, az gondolkozzék el azon, hogy mennyi minden van a számok mögött, hány emberi élethelyzet és szükség, milyen nagy jelentősége van ma is az egyházi szolgálatnak.