Bemutatkozik a gyülekezet

2025.01.31

Dunakeszi a budapesti agglomeráció második legnagyobb települése. A több mint 43 000 lakosú városban a gyülekezeti nyilvántartás szerint jelenleg körülbelül 350 evangélikus él.


A kezdetek

Egyházközségünk 1921-ben alakult, kezdetben a rákospalotai és az újpesti gyülekezet lelkészei gondozták, majd az 1970-es években önállósult. Az 1939-ben felszentelt és legutóbb 2022-ben kívül-belül megújult evangélikus templom és a 2003-ban épült új parókia a váci vasútvonal mellett, a vonat ablakából is jól látható helyen áll.

Gyülekezetünk dióhéjban

Agglomerációs jellegéből fakadóan gyülekezetünk nagyon sokszínű. Örömteli módon egyre több fiatal és családos evangélikus kerül a látókörünkbe, ugyanakkor jellemző a fluktuáció is: a felbukkanó családok sokszor tövábbköltöznek, és nem maradnak meg hosszabb időre a közösségünkben. Ezért is fontos, hogy a gyülekezetnek legyen egy régóta és aktívan szolgáló tagokból álló magja. Ezt a szerepet elsősorban a fiatal presbitérium tölti be, amely együtt és különböző munkacsoportokban példamutató módon segíti a lelkész, dr. Petriné Chikán Katalin munkáját.

A Diakóniáról

A város területén található egyházunk Dunakeszi Evangélikus Diakóniai Központja, amely idős és fogyatékos személyek ápoló-gondozó otthonaként működik. A gyülekezet szoros és rendszeres kapcsolatot ápol az intézménnyel, amelyben lelkészünk végzi a diakóniai lelkészi szolgálatot.

Filiáink

A Dunakeszi Evangélikus Egyházközséghez mint anyagyülekezethez tartozik fíliaként a tőle északra található Göd város, valamint szórványként Sződliget község evangélikussága. A Gödi Leánygyülekezet az anyakönyvek szerint mintegy 140 főt számlál. Vasárnaponként két helyen van istentisztelet: a Dunakanyar kerékpárút mentén található alsógödi templomban, amelynek  felszentelésére 1929-ben került sor, és az 1970-es években Felsőgödön épült imaházban. Sződliget evangélikus templomát 1948-ban szentelték fel, itt azonban már csak néhány evangélikus család él.

Istentiszteleteink és egyéb alkalmaink

A gyülekezethez tartozó települések iskoláiban a lelkész mellett két főállású, egy félállású és egy óraadó hitoktató végzi az evangélikus hittanoktatást. Minden évben a nyári szünet első hetében 60–70 gyermek részvételével gyülekezeti hittantábort tartunk.

Rendszeres gyülekezeti alkalmaink (istentiszteletek, bibliaórák, baba-mama kör, konfirmációi és gyülekezeti hittanórák) közül mind látogatottsága, mind közösségformáló ereje miatt kiemelkednek a havonta tartott, gyakran szeretetvendégséggel záródó családi istentiszteletek, amelyeken gitáros énekeket éneklünk, és a gyülekezet tagjai is tevékenyen részt vesznek a liturgia szolgálatában.